Strona główna > Przewodniki turystyczne > Doskonałe miejsce na wakacje: Bośnia i Hercegowina

Doskonałe miejsce na wakacje: Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina jako miejsce na udany urlop? Ależ tak! Przełamując stereotypowe myślenie można być pewnym, że urlop w Bośni i Hercegowinie zaliczy się do udanych. Ten kraj staje się coraz bardziej popularny wśród podróżników.

Pomimo spustoszeń jakie kilka lat temu poczyniła tu wojna oraz wciąż nie odbudowanych w wielu miejscach szarych i zniszczonych budowli, Bośnia i Hercegowina jest coraz częściej celem wypraw wielu turystów. Jak to możliwe? Zapraszamy do lektury!

 10 powodów dla których warto wybrać Bośnię i Hercegowinę na wakacyjny pobyt

1. Niskie koszty

Cen tak niskich jak w Bośnie i Hercegowinie nie znajdziesz nigdzie w Europie. Za półlitrowe piwo zapłacimy około 1,5 euro, a filiżanka kawy to koszt 1 euro. Również ceny posiłków w restauracjach są o wiele niższe. Oczywiście istnieje pewna różnica w cenach pomiędzy typowo turystycznymi miejscowościami a prowincją.  

2. Słońce, morze i plaża

W Bośni i Hercegowinie lato jest gorące. Neum, położone na południowym zachodzie to jedyne miasto w Bośni i Hercegowinie z dostępem do Morza Adriatyckiego. Występują tutaj piękne piaszczyste plaże. Neum ma rozwiniętą bazę turystyczną, posiada ponad 5000 miejsc noclegowych dla turystów, zarówno  hotele, motele jak i kwatery prywatne. Ceny zakwaterowania są o wiele niższe niż w pobliskiej Chorwacji, dlatego Neum jest doskonałą bazą wypadową dla turystów chcących zwiedzić pobliski Dubrownik, Mostar, Medjugorje czy Czarnogórę.

3. Śnieżne zimy

Bardzo atrakcyjny dla turystów jest fakt, że w tym małym kraju łączą się klimaty śródziemnomorski oraz alpejski. Centra narciarskie w Alpach Dynarskich oferują dobrze zagospodarowane szlaki narciarskie, zarówno dla zaawansowanych, jak i dla początkujących narciarzy. Tradycja sportów zimowych została ukoronowana w roku 1984, kiedy to w Bośni i Hercegowinie odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Tradycja kontynuowana jest do dnia dzisiejszego, a w centrach takich jak Jahorina lub Kupres znaleźć można zakwaterowanie w dobrze wyposażonych hotelach i apartamentach po całkiem przystępnych cenach.

 4. Nieskażona natura

Osoby lubiące wypoczywać na  łonie przyrody koniecznie powinny odwiedzić takie miejsca jak: wodospady Kravica, jaskinie Vjetrenica oraz ptasi rezerwat Hutovo Blato. Bośnia i Hercegowina ma również trzy piękne parki narodowe:

  • Park Narodowy Sutjeska z wodospadami na rzece Sutjeska, z najwyższym szczytem Bośni i Hercegowiny – Maglić wznoszący się na 2386 m n.p.m oraz porastającą częściowo stoki gór pierwotną puszczę Percućica,
  • Narodowy Park Kozara z bogatą florą i fauną,
  • Park Narodowy Una  z rzeką Una oraz wieloma gatunkami zwierząt i roślin.

 5. Aktywne wakacje

Dzięki wspaniałej przyrodzie, Bośnia i Hercegowina oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania urlopu. Tutaj praktycznie w jednym miejscu można spacerować, wędkować, spróbować wspinaczki górskiej, spływu kajakiem czy tratwą. Parki narodowe są do tego doskonale przygotowane i oferują turystom bogatą ofertę.

6. Smakołyki

Bośniacka ma swoje korzenie zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Wpływ na jej charakter mieli głównie Turcy, ale również, Węgrzy, Austriacy, Włosi czy Grecy. Jest to kuchnia raczej łagodna.

  • Pita: bułka wypełniona ziemniakami, mięsem, szpinakiem lub serem,
  • Dolma sogan: ryżowo – mięsne gołąbki zawijane w cebulę.
  • Sevapaisi : siekana wołowina
  • Lomac: gulasz mięsno – warzywny
  • Baklava: bardzo słodkie ciasto
  • Rakija: ciężki napój alkoholowy zbliżony do brandy, produkowany z winogron, brzoskwiń, moreli, jabłek, fig oraz pigwy.

7. Kultura, religia i historia

W Bośni i Hercegowinie znajdziemy duży wpływ kultury tureckiej. O to co pisze Dijkman o Sarajewie: ‘ Gorąco polecam stare Tureckie Centrum! Miasto jest również miejscem spotkania wielu kultur. Można spotkać tu meczety, kościoły katolickie oraz cerkwie prawosławne.’ Znajduje się tu również wiele zabytków wartych zobaczenia: starówka, studnia miejska Sebilj, ratusz, czy meczet Gazi Husrev-Bega.

8. Przyjaźni ludzie

Ludzie są tu bardzo przyjaźni, pomocni i otwarci w stosunku do turystów. Starsze pokolenia nie rozmawiają po angielsku, gdyż w szkole uczono ich jedynie rosyjskiego, ale w komunikacji z turystami wykorzystują wszelkie dostępne środki. Natomiast z młodszymi mieszkańcami bez problemu można porozmawiać po angielsku.

9. Zakupy

Wydać pieniądze można na ‘ Bazarze Arizona’. To największy rynek w mieście i można tu dostać praktycznie wszystko: bieliznę, materiały budowlane, sprzęt wędkarski a także ubrania i buty. Porównać go można z tureckimi bazarami, gdzie na przykład za 15 euro można zostać właścicielem świetnie podrabianych markowych butów sportowych. Jedynie targowanie się o cenę nie jest tak mile widziane jak w Turcji.

10. Życie towarzyskie

W dużych miastach, takich jak Sarajewo życie towarzyskie naprawdę kwitnie. Kafejki są urocze, małe i przytulne, z tureckimi stolikami i wygodnymi pufami, a podają w nich naprawdę pyszną kawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *