Strona główna > Brak kategorii, Dalekie podróże, Przewodniki turystyczne > Miejsca w Afryce Południowej, które warto odwiedzić

Miejsca w Afryce Południowej, które warto odwiedzić

Zwiedzenie najważniejszych miejsc w Afryce Południowej to propozycja dla tych, których pociąga różnorodność etniczna i kulturowa. To cecha, która szczególnie wyróżnia Afrykę Południową. Prócz tego, niewątpliwym atutem jest tam także środowisko naturalne i związane z nim miejsca, które mogą zwiedzać ci, dla których zwiedzanie rezerwatów przyrody, ogrodów czy plaż jest najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Jeżeli wybieramy się samolotem, możemy zdecydować się na kupno biletu do Kapsztadu, Johannesburga lub Bloemfontein. Ceny wahają się w granicach od 2690 zł do 3900 zł.

Kapsztad

Do najważniejszych miejsc oczywiście zalicza się Kapsztad. Sporo tutaj atrakcji i nie sposób zobaczyć je wszystkie w jeden dzień. Jeżeli kogoś szczególnie interesuje podziwianie krajobrazów czy parków przyrody, to godne polecenia jest na pewno udanie się kolejką górska na Górę Stołową, która stanowi w pewnym sensie symbol miasta. Ponadto mamy do wyboru przylądek Cape Point (często mylony z Przylądkiem Dobrej Nadziei) oraz niezliczoną ilość miejsc, w których możemy podziwiać specyficzną florę i faunę tamtego regionu. Do takich zalicza się niewątpliwie Narodowy Ogród Botaniczny Kirstenbosch.

Sporo w Kapsztadzie muzeów i miejsc zabytkowych. Nie sposób wszystkich wymienić. Warto jednak wskazać miejsca takie jak na przykład South Africa Museum, Muzeum Medyczne, Narodowa Galerie Sztuki (South Africa National Gallery), Wielką Synagogę czy Katedrę Św. Jerzego.

Port Elizabeth

Położony nad Oceanem Indyjskim Port Elizabeth nazywany jest także „przyjaznym” i „wietrznym” miastem. Jest przede wszystkim stolicą sportów wodnych, tak więc pasjonaci windusfingu czy nurkowania znajdą tutaj coś dla siebie. Port Elizabeth jest oblegany przez turystów z całego świata również z innego powodu. Niezapomnianych emocji dostarcza tam bowiem wizyta w Parku Lwów, gdzie obserwować można bawiące się małe lwy.

Kimberley

Z kolei miasto Kimberley warto odwiedzić ze względu na jego historyczne znaczenie. Wiąże się ono z postacią brytyjskiego kolonialisty i poszukiwacza diamentów – Cecila Rhodes’a. „Miasto diamentów” – bo tak określa się Kimberley – słynie głównie z tak zwanej Wielkiej Dziury, czyli kopalni diamentów o powierzchni 17 hektarów. Stanowi ona dziś imponujący i zapierający dech w piersiach element krajobrazu miasta, który  – zgodnie z lokalnym mitem – jest największą wykopaną ludzkimi rękami kopalnią na świecie. Nieopodal znajduje się również muzeum, w którym odtworzona została (poprzez nagromadzenie dziewiętnastowiecznych przedmiotów i zabytków) atmosfera epoki poszukiwaczy diamentów.

Johannesburg

Podobnie jak w Kapsztadzie, liczne historyczne miejsca oraz muzea można zobaczyć w Johannesburgu, największym mieście Republiki Południowej Afryki. Na pewno do najważniejszych zalicza się Constitution Hill – symbol demokracji, budynek byłego kompleksu więziennego, w którym przebywał między innymi Nelson Mandela. Jednak najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest jedno z największych w Afryce Południowej zoo. Ciekawostka architektoniczną Johannesburga jest tzw. 11 Diagonal Street, czyli drapacz chmur którego fasada została zaprojektowana tak, aby odbijać poszczególne widoki tzw. Głównej Dzielnicy Biznesu. W tym mieście warto również zobaczyć skonstruowany w 2003 roku Most im. Nelsona Mandeli.

Inne miejsca

Cechą charakterystyczną Pretorii jest jej wielokulturowość wyrażona przede wszystkim w różnych stylach architektonicznych, co szczególnie zadziwia odwiedzających to miasto turystów. Tutaj najbardziej oblegane przez tłumy przyjezdnych są rezerwaty przyrody, takie jak Narodowy Ogród Zoologiczny i Narodowy Ogród Botaniczny.

Miasto East-London, położone również na wybrzeżu, to miejscowość, która oferuje głównie atrakcje sportowe. Bardzo popularna  – obok rugby i krykieta  – jest gra w golfa. Stąd właśnie duża liczba klubów golfowych, takich jak na przykład East-London Golf Club.

Będąc w Bloemfontein, inaczej zwanym „miastem róż” (ze względu na odbywający się tam co roku festiwal róż), koniecznie trzeba odwiedzić obserwatorium Boyden, znane centrum naukowe i astronomiczne.

Ogromną popularnością – ze względu na klimat oraz liczne plaże -  cieszy się Durban, największe miasto prowincji KwaZulu-Natal, zamieszkałej przez plemię Zulusów. Jest to miasto, które wyróżnia się spośród pozostałych różnorodnością kulturową i wyznaniową – można tu spotkać elementy zarówno kultury europejskiej, jak i afrykańskiej czy azjatyckiej. Nieopodal miasta Outdshoorn można podziwiać największą na świecie hodowlę gepardów w Dzikim Ranczu Cango (Cango Wildlife Ranch).

 Podsumowując, Afryka Południowa to doskonałe miejsce na spędzenie wakacji. To propozycja dla tych, którzy lubią aktywne spędzanie czasu, czy to udając się na spacer po plażach Kapsztadu czy też poznając miejscową kulturę i tradycje. Afryka Południowa to przede wszystkim kraj, który zachwyca bogactwem przyrody, ogrodów zoologicznych i botanicznych, to także miejsce do którego podróżują ludzie zachęceni bogatą ofertą rozrywek a głównie ci, których pociągają sporty wodne. Nie ma chyba drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie miesza się ze sobą jednocześnie tak wiele kultur i języków, każdy kto pragnie odwiedzić ten kraj z pewnością znajdzie coś dla siebie. Afryka Południowa to doskonały pomysł na niezapomniane, pełne wrażeń wakacje!

Autor: Agata Jankowska

4 odpowiedzi na Miejsca w Afryce Południowej, które warto odwiedzić

Dodaj komentarz
 1. jacek mówi:

  Ja tam nie byłem i się nie chwalę tak jak wy.

 2. Pola P. mówi:

  No cóż, Panie Jacku
  taka podróż to tylko dla wyrafinowanego podróżnika …

 3. Ania mówi:

  Jest na liście moich TOP destynacji!

 4. dawid mówi:

  ja tez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *